ANASAYFA   HAKKIMIZDA   YÖNETİM KURULU   İLETİŞİM
Müzik Dinle "Mudanya Güzeli"
Faaliyetlerimiz  »Hizmetlerimiz   »Genelgeler   »Basında Biz Projelerimiz  »Tamamlanan Projelerimiz   »Devam Eden Projelerimiz Sicil Memurluğu   »Esnaf Kayıt İşlemleri   »Kayıtta İstenen Belgeler Esnaf Başvuru   »İşyeri Açmak   »Ustalık Belgesi Alımı   »Kapasite Raporu Alımı Mudanyamız  »Mudanya Genel Bilgi   »Mudanya Tarihçe   »Mudanya Fotoğrafları   »Mudanya'ya Ulaşım
 
HABERLER

 

BESOB'da zafer Arif Tak 'ın

 

BESOB’un 42. Olağan Genel Kurulu'nda 21 yıllık başkan Arif Tak, 4 yıllığına yeniden göreve getirildi. Seçimde Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs ile yarışan Tak, 395 oy alarak başkan seçildi. Örs 223 oy alırken, Arif Tak başkanlığında İlyas Albayrak tarafından oluşturulan alternatif liste ise 111 oy aldı.

Bursa Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nin(BESOB) Olağan Kongresi'nde,  Arif Tak, güven tazeledi. Seçimde Arif Tak ve Muhammed Nuri Örs’ün listelerinin yanı sıra, Arif Tak başkanlığında oluşturulan bir başka liste de yarıştı. Kongrede Arif Tak’ın Muhammet Nuri Örs’ün eleştirilerine yanıtı sert olurken, Örs taraftarlarının kürsüden inen Arif Tak’a sözlü sataşmaları ise salonda kısa süreli gerginliğe yol açtı.

DİVANI ALAN YÖNETTİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Alan’ın divan başkanlığını yaptığı 42. Olağan Genel kurula ilgi yoğundu. BESOB’un Beşevler Küçük Sanayi Sitesi’nde, 795 delegeden 739’unun katılımıyla gerçekleştirilen kongreyi AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de izledi.

Kongrede konuşan  Arif Tak, 21 yıldır BESOB’da başkanlık yaptığını belirterek, devleti ve milleti ayakta tutan esnaf teşkilatının birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu söyledi. Bu birliğin siyasi partilere bile örnek olduğu kaydeden Tak, 4 yıllık hizmetlerini onaylayan delegelere teşekkür etti.

ÖRS’TEN ÇATALTEPE PROJESİNE ELİŞTİRİ

Söz alan adaylardan Muhammed Nuri Örs, BESOB’un Kestel’in Çataltepe Köyü’ndeki Büyük Sanayi Sitesi projesinde başarısız olduğunu öne sürdü. Projenin 18 ayda bitirileceği sözü verildiğini, dükkân fiyatlarının 80 bin lira olarak açıklandığını hatırlatan Örs, “Aradan geçen süre 5 yıl oldu. Dükkân fiyatları 240 bin lirayı buldu” dedi.

“Düşmekten korkanlar koşamazlar. Bizler sizlerle birlikte koşmaya geldik” diyen Örs, teşkilatın ne kadar güçlü olduğunun farkında olmadığını söyledi. Örs, teşkilatta daha ciddi bir yapılanmaya gideceklerini, çağın gereklerini gören, siyasal argümanları iyi kullanan, yönetilen değil, yön veren bir teşkilat hedeflediklerini kaydetti.

HERKES HADDİNİ BİLECEK

Örs’ün sanayi sitesi projesine eleştirisi  Arif Tak’ı çileden çıkardı. Muhammed Nuri Örs’ü, projeyi baltalayarak hainlikle suçlayan Tak, “İnsanda biraz vicdan olacak. TOKİ ile birlikte bir proje yaptık. Bu projeye destek vermek yerine, ‘Arif Başkan başarısız olacak. Altında kalacak’ diye propaganda yapıyor. Kaç yıldır Bakkallar Odası yönetiminde görev yapıyor. Hangi hizmeti, hangi projeyi yaşama geçirmiş. Onun aklı böyle büyük hizmetlere ermez. Belli ki kılavuzunu iyi seçememiş. Herkes haddini bilecek” diye konuştu.

ÇIRAKLIK YAPMAYA DEVAM EDECEK

Arif Tak, projeyle ilgili 11 bin kişiden para alındığına ilişkin eleştirilere de sert tepki gösterdi. 2 bin 491 kişiyle sözleşme yapıldığını, para alınan üye sayısının 2 bin 201 kişi olduğunu vurgulayan Tak, şöyle konuştu:

“Elimizde olmayan nedenlerden ötürü gecikme olmuştur. Aradan 5 yıl geçmiş. TOKİ’nin fiyatlarını güncellemesi kadar doğal olan bir şey var mı? Biz aldığımızda 20 lira olan arazilerin metrekare fiyatı bugün 100 lira olmuş. Esnafımızın yeri değerlenmiş. Şehir içinde dükkânlarına kilit vurulacak esnafı sokakta mı barakalım? Örneğin mermercilere kapatma kararı var. Bunlar ekmek parasını nerde kazanacak? Bir projeyi eleştirirken, önce vicdanınızın sesini dinleyin. Birliğe olan aidat borcunu bile ödemeyenler kalkıp aday oluyorlar. Onlar biraz daha çıkarlık yapacaklar.”

SEÇİMDE 3 LİSTE YARIŞTI 

Başkan’ın sert eleştirileri, Muhammed Nuri Örs’ün taraftarlarını kızdırdı. Kürsüden inen Tak’a yapılan sözlü sataşmalar, salonda kısa süreli gerginlik yarattı. Divanın müdahalesiyle gerginlik büyümeden önlenirken, daha sonra 3 liste ile seçimlere geçildi. Seçim sonucunda Arif Tak’ın listesi kullanılan oyların 395’ini alarak 4 yıllığını bir kez daha görev getirildi. Seçimde, Muhammed Nuri Örs’ün listesi 223 oyda kalırken, İlyas Albayrak’ın Arif Tak başkanlığında hazırladığı alternatif lise 111 oy aldı.

Seçim sonucunda Arif Tak’ın listesinde yer alan Fahrettin Bilgit, Yaşar Kayahan, Hasan Topçu, Kadir Kargılı, Yakup Ulama, İsmail Batu, Burhan Altıntaş ve Bedri Gülşen birlik yönetimini oluşturdu.

Öte yandan seçimin ardından kürsüye çıkan Arif Tak esnaf ve sanatkârların birlik ve beraberliğini hiç kimsenin bozamayacağını söyledi. Tak, seçim öncesinde çok yoğun bir süreç yaşadığını ve herkesi ikna edecek bir liste için çalıştığını belirterek, “Esnaf ve sanatkârlarımız bugün herkese gereken mesajı verdi. Gün birlik günüdür” dedi.

Kaynak: Bursahakimiyet